خیانت در امانت

۲ آبان ۱۳۹۵

خیانت در امانت مانند جرایمی همچون سرقت و کلاهبرداری و … از گذشته های دور در جوامع بشری به چشم می خورد. احادیث و روایات زیادی نیز از بزرگان دین و عقلای جامعه وجود دارد که در آنها انسان را به رعایت امانتداری سفارش کرده و امر به رد امانت می کند.

 

خیانت در امانت در قانون مجازات اسلامی:

قانون مجازات اسلامی به جرم خیانت در امانت اشاره داشته و آنچه از این مواد مستفاد می شود این است که خیانت در امانت عبارتست از استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود کردن توسط امین در اموال منقول و غیر منقول یا نوشته‌هایی از قبیل سفته و چک و قبض و نظایر آنها که به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت یا هر کار با اجرت یا بی اجرتی به کسی داده شده و بنا بر این بوده که به مصرف معین برسد یا به صاحبش مسترد شود.

 

چند نکته:

۱. جمع عباراتی که در متن ماده بکار رفته است برای تحقق جرم خیانت در امانت لازم است:

۱.۱ اموال منقول یا غیرمنقول

۲.۱ سفته یا چک یا قبوض

۳.۱ اجاره، امانت، رهن و وکالت (برای تحقق جرم خیانت در امانت حتما نباید عقد یا قراردادی وجود داشته باشد و این از عبارت «یا هر کار با اجرت یا بی اجرت» در ماده قانونی استنباط میشود).

۴.۱ استعمال یا تصاحب یا اتلاف یا مفقود کردن.

۲. موضوع جرم باید عین مال یا وسیله تحصیل مال باشد.

۳. برای تحقق جرم خیانت در امانت، مال امانی باید توسط مالک یا متصرف قانونی به امین سپرده شود و قرار بر استرداد یا به مصرف معین رساندن آن باشد.

۴. مجازات جرم خیانت در امانت ۳ ماه تا ۶ سال حبس است.

۵. اجرای حکم جرم خیانت در امانت غیر قابل تعلیق است.

۶. جرایم فوق واجد جنبه خصوصی و عمومی است و گذشت یا استرداد شکایت از سوی شاکی جنبه عمومی آن را منتفی نمی‌سازد.

 

متداول ترین سئوالات مطرح شده در مورد خیانت در امانت:

 

۱. چکی را به عنوان امانت در وجه حامل و بدون تاریخ به کسی داده‌ام و طرف مقابل آن چک را فروخته است می خواهم بدانم عمل ایشان چه حکمی دارد؟

پاسخ: ایشان مرتکب خیانت در امانت شده و به موجب قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.

 

۲.اگر چكی را که به صورت امانت به شخصی بدهم و آن شخص از چک سوء استفاده نماید چه مجازاتی برای آن شخص در نظر گرفته می شود؟

پاسخ: اگر چکی به رسم امانت و جهت انجام کاری به شخصی سپرده شود و آن فرد از آن چک سوء استفاده نماید مشمول جرم خیانت در امانت شده است.بنابراین براساس قانون مجازات اسلامی، هرگاه اموال منقول يا غير منقول يا نوشته هايي از قبيل سفته وچك و قبض و نظاير آن به عنوان اجاره يا امانت يا رهن يا براي وكالت يا هر كار با اجرت يا بي اجرت به كسي داده شده و بنابراين بوده است كه اشياء مذكور مسترد شود يا به مصرف معيني برسد و شخصي كه آن اشياء نزد او بوده آنها را به ضرر مالكين يا متصرفين آنها استعمال يا تصاحب يا تلف يا مفقود نمايد به حبس از شش ماه تا سه سال محكوم خواهد شد.

 

۳. اگر شوهرم عکسهای خصوصی بنده را در جایی منتشر کند می توانم به جرم خیانت در امانت از وی شکایت کنم؟

پاسخ: این موضوع از مصادیق خیانت در امانت نیست اما به جهت انتشار عکسهای خصوصی می توانید شخص مورد نظر را تحت تعقیب قرار دهید به شرط آنکه دلایل و مدارک استنادی برای اثبات ادعای خود داشته باشید.

 

مدارکی که مراجعه کنندگان برای شکایت  خیانت در امانت نیاز به ارائه دارند:

۱. مدارک شناسایی از قبیل شناسنامه و کارت ملی مراجعه کنندگان.

۲. ارائه مدارک و مستندات لازمه، شهادت شهود عندالزوم برای اثبات جرم خیانت در امانت.