روابط نامشروع

۹ آبان ۱۳۹۵

 

رابطه نامشروع در زمره جرائم غیر قابل گذشت است که جهت بررسی و اعمال قانونی نیاز به شاكی خصوصی ندارد و مدعی‌العموم می‌تواند شخصاً و بدون این‌كه شاكی خصوصی شكایت كند، وارد رسیدگی به جرم شود.

چنانچه روابط بین زن و مردی که به سن بلوغ رسیده‌اند از طریق شرعی آن، یعنی جاری شدن صیغه نباشد، رابطه نامشروع است که این رابطه اعم از این هم می‌شود که در کافی شاپ، چای خوردن و قدم زدن در پارک باشد که البته عموما جوان‌ها از آنان بی اطلاع هستند.

این جرم براساس ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی اینگونه آمده است که: هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد،مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل‌ یا مضاجعه شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌ کننده تعزیر می‌شود.

براساس ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی: هر کس علناً در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به فعل حرام نماید علاوه بر کیفر عمل به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن دارای کیفر نمی‌باشد ولی عفت عمومی را جریحه‌دار نماید، محکوم خواهد شد.

 

آیا داشتن رابطه تلفنی و رد و بدل شدن پیامک رابطه نامشروع محسوب می شود؟

در رویه قضایی فعلی با باز گذاشتن دست قضات در مواد قانونی مربوطه، آنها می‌توانند نسبت به این موارد علی الخصوص در مواردی كه شاكی خصوصی داشته باشد و تقاضای پی گیری کرده باشد، حكم به مجازات متهمین صادر کنند و اینکه آیا قاضی می‌تواند دستور شنود مكالمات و دریافت پرینت پیامك ها را در این پرونده‌ها بدهد باید گفت: بله، این موضوعی است كه در رویه فعلی قضایی اتفاق می‌افتد و قضات به مخابرات دستور ارسال متن پیامك های رد و بدل شده بین متهمین و یا پرینت تماسهای آن‌ها را می‌دهد، كه البته بیشتر در مواردی است كه شاكی خصوصی جهت اثبات ادعای خود این موضوع را از قاضی تقاضا می کند و الا در غیر از مورد تقاضای شاكی خصوصی به نظر اینجانب قاضی نباید در حریم خصوصی افراد وارد و یا به كشف دلیل برای محكومیت متهمین اقدام کند. همچنین به دلیل اینکه افراد اعم از مرد و زن در کنار یکدیگر به فعالیت اجتماعی می پردازند، نمی‌توان حضور این دو قشر را در كنار یكدیگر كه در مواردی بالاجبار مثل حضور دو همكار به تنهایی در محل كار و از این دست موارد است و نیز در مواردی با اختیار مثل خوردن نهار در یك رستوران و یا تردد با ماشین همكاران را جرم محسوب کرد. بنابراین صرف حضور زن و مرد در این مکان‌ها جرم محسوب نمی‌شود، مگر اینكه وفق مواد ۶۳۷ و ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی اعمالی از قبیل تقبیل یا مضاجعه انجام دهند و یا تظاهر به عمل حرامی کنند.

 

متداول ترین سئوالات مطرح شده در مورد رابطه نامشروع:

۱. آیا رابطه از طریق تلگرام یا پیامک رابطه نامشروع است؟

پاسخ: از پیامک میتوان بعنوان اماره استفاده نمود با توجه به محتوای پیامک ها اینکه آن رابطه نامشروع میباشد یا خیر توسط قاضی مشخص خواهد خواهد شد.در صورتیکه شخصی مدعی ایجاد مزاحمت یا هر عنوان مجرمانه دیگر از طریق داده های اینترنتی و یا پیامهای مخابراتی می باشد ، صرفا ایشان می تواند بعنوان شاکی نسبت به طرح شکایت و تعقیبات کیفری متهم اقدام نماید.

 

مدارکی که مراجعه کنندگان برای شکایت در مورد رابطه نامشروع نیاز به ارائه دارند :

  1. مدارک شناسایی از قبیل شناسنامه و کارت ملی.
  2. ارائه مدارک، ادله و مستندات جهت اثبات جرم.